×

Zdrowe żywienie – zalety owsianki

owsianka

Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu. Wszystkie spożywane produkty wpływają na stopień odżywienia ciała oraz przemiany metaboliczne zachodzące w poszczególnych organach. Z tego powodu niezbędne jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach.

Dopiero wtedy poszczególne procesy mogą zachodzić w odpowiednim tempie i przynosić oczekiwane rezultaty. Punktem wyjściowym do planowania diety powinno być ustalenie ogólnej kaloryki. Uzależniona jest ona od wielu czynników. Na uwadze należy mieć wiek, wagę, wzrost, aktywność fizyczną oraz ewentualne schorzenia. Dopiero wtedy można precyzyjnie dopasować podaż energii do danego organizm.

W dalszej kolejności warto podzielić całą pule kalorii na poszczególne posiłki. Będzie to duże ułatwienie w trakcie dobierania potraw oraz pozwoli zachować sytość przez cały dzień. Śniadanie powinno być dużym zastrzykiem energii.

Z tego powodu sięga się często po produkty bogate w białko oraz tłuszcze

Owsianka może być dobrym wyborem, jeśli prawidłowo dopasuje się dodatki. W takim przypadku można zdecydować się na jogurt, który równocześnie pozytywnie wpłynie na florę bakteryjną jelit. Będzie również cennym źródłem niezbędnych aminokwasów, które wpływają na regenerację. Zawarte w nabiale tłuszcze umożliwiają wytwarzanie energii nawet wiele godzin po zjedzeniu posiłków, ponieważ są trawione dość wolno. Owsianka na zdrowie wpływa pozytywnie również przez dużą zawartość błonnika. Oddziałuje na pracę jelit i pobudza ich ruchy.

Dzięki temu trawienie odbywa się znacznie efektywniej. Dodatkowo usuwane są wszelkie zalegające pozostałości pokarmów. W wyniku tego kosmki jelitowe są oczyszczane i mogą skuteczniej wchłaniać substancje odżywcze. Kolejnym plusem błonnika jest zwiększenie wydalania cholesterolu. Jest to istotne szczególnie w przypadku diet zawierających mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Warte uwagi jest również działanie zmniejszające ryzyko pojawienia się nowotworów w obrębie układu pokarmowego.

Z tego powodu nie należy zapominać o odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Zalety owsianki powinny skłonić do wprowadzenia jej jako stały element jadłospisu. Ułatwia dostarczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dodając różnorodne owoce do tego dania można zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na część witamin i minerałów. Istotne jest jedynie, aby regularnie zmieniać używane dodatki.

Dieta nie może być zbyt monotonna

W wielu przypadkach jest to głównym powodem powstawania niedoborów w organizmie. Z uwagi na to warto wyszukiwać inspiracje i testować ciekawe przepisy. W innych posiłkach również można przemycić płatki owsiane. Sprawdzą się jako dodatek do zdrowych ciastek. W takim wariancie można wykorzystać również orzechy będące źródłem zdrowych tłuszczy oraz bakalie. Samą owsiankę można przygotować na wiele sposobów i nie musi być wcale słodkim posiłkiem. Wszystko zależy od dopasowanych składników.

Płatki owsiane połączone z warzywami mogą być lekkim, ale odżywczym daniem obiadowym. Sprawdzi się to jako zamiennik kasz. Planując dietę należy mieć na uwadze precyzyjne dopasowanie ilości poszczególnych substancji. Z tego powodu każdy dzień warto rozpisać z wyprzedzeniem. Przyjmuje się, że najlepszą opcją jest dobranie posiłków w obrębie całego tygodnia. Dopiero wtedy można określić czy pojawiają się jakiekolwiek niedobory.

W obrębie jednego dnia części składników odżywczych może być mniej niż wyznaczają to norm. Istotne jest jedynie, aby odchylenia te były odpowiednio szybko wyrównane. Z tego powodu najlepiej już kolejnego dnia zwiększyć podaż dodając do jednego z dań składnik bogaty w daną witaminę lub związek mineralny. Planując dietę można korzystać z aplikacji, które sumują poszczególne wartości i dają pełną kontrolę nad kształtowaniem się jadłospisu.